Rodacy z Brazylii na Kujawach i Pomorzu

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu gościły wczoraj dwie muzyczne grupy Polonii brazylijskiej: członków Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Kurytyby oraz Polska Grupa Ludowa „Karolinka” z Sao Mateus do Sul. Z gośćmi spotkał się członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Artyści swoje umiejętności zaprezentowali podczas koncertu na placu przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy.

789877778478

- Uważamy, że dobre relację Polaków mieszkających za granicą z krajem to rzecz bardzo istotna. Dlatego wspieramy inicjatywy służące tym kontaktom – kontaktom z językiem, polską kulturą, wiedzą o współczesnej Polsce – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - W ubiegłym tygodniu gościliśmy dzieci, młodzież i dorosłych polonusów z Litwy, Ukrainy i USA, a także sportowców uprawiających karate z hiszpańskiej Nawarry.
 Młodzi Brazylijczycy o polskich korzeniach przyjechali na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, który występował w Kurytybie w 2016 roku, prowadząc też warsztaty muzyczne i taneczne dla Polonii.
 Zespół Wisła powstał w 1928 roku, ale oficjalnie działa od roku 1960. Był wielokrotnie nagradzany – m.in. na Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.
Polska Grupa Ludowa „Karolinka” została założona 22 lutego 1992 r.  Występy zespołu stwarzają okazję do obcowania i doświadczania z bliska piękna i żywiołowości folkloru, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie.
Brazylijczycy o polskich korzeniach to potomkowie XIX-wiecznych emigrantów. Na wystawę „Polacy w Brazylii”, która jest eksponowana w hallu Urzędu Marszałkowskiego, składają się fotogramy z czasów pierwszych polskich osadników w tym rejonie świata, pozyskane z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Departament Współpracy Międzynarodowej
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)

Czytany 133 razy