Marszałkowie pod Grunwaldem

Województwo warmińsko-mazurskie objęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Pierwszym miejscem obrad był Olsztyn.

334567e

Posiedzenie rozpoczęło się od tematów turystycznych. Gospodarze – region z przepięknymi jeziorami i dostępem do Zalewu Wiślanego – chwalili się wykorzystaniem swoich walorów.
Potem samorządowcy zajęli się tematami o strategicznym znaczeniu gospodarczym. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nakreśliło założenia kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i aktualną sytuację w negocjacjach z Brukselą.
Równie ważny temat poruszył wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, który omówił Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi do roku 2030.
W trakcie konwentu była też mowa m.in. o energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej jako szansie na zmniejszenie wydatków samorządowych oraz ekonomii społecznej jako elemencie rozwoju społeczno-gospodarczego województw.
Jednym z gości konwentu był wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Buda, który mówił o nowoczesnych rozwiązaniach i nowych technologiach w Polsce i na świecie – szansach i zagrożeniach w tej dziedzinie.
Po przyjęciu stanowisk, marszałkowie zostali zaproszeni przez gospodarzy na wycieczkę do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. W sobotę samorządowcy  przyglądali się inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.

jg/fot. UMWiM
Źródło: www.lodzkie.pl
(ski)

Czytany 158 razy