Rzeszowski bez w międzynarodowych szrankach

Spośród 50 zgłoszonych do konkursu, organizowanego przez Klub Gaja na najpiękniejsze drzewo  w Polsce, zwyciężył on – czarny bez z Rzeszowa. Do konkursu Drzewo Roku zgłosiła go Halina Sikora, która pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, w Departamencie Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO.

88788777r

Drzewko rosnące na jednym z rzeszowskich osiedli ma około 200 lat i prawdopodobnie było elementem kompozycyjnym ogrodów zamkowych Lubomirskich. Obwód pnia wynoszący 125 cm koresponduje z wielką zieloną koroną, na wiosnę ukwieconą pięknymi, białymi kwiatami. Halina Sikora podkreśla, że bez czarny z Rzeszowa może być jedynym  drzewem bzu czarnego w tak okazałej formie w Polsce, a może i nawet  w tej części Europy. Zazwyczaj bez czarny  występuje jako krzew, natomiast jego forma drzewiasta jest niezwykle rzadko spotykana.
Do finału konkursu trafiło 16 drzew, na których internauci oddali łącznie ponad 13 tysięcy głosów. Na rzeszowski bez głosowało 2315 internautów. To duży sukces mówi pani Halina, która nie kryje zadowolenia z zaangażowania się w głosowanie wielu rzeszowian, a także Polaków z całego kraju i  z zagranicy, bo głosy płynęły m. in. z USA, Kanady, Szwajcarii, Rosji. Dzięki temu czarny bez rosnący w stolicy Podkarpacia będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.
Głosowanie odbędzie się w lutym 2020 roku. Czy drzewo z Rzeszowa zwycięży będzie zależało od mobilizacji internautów.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Fot. Halina Sikora
Dep. Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych RPO
Źródło: www.podkarpackie.pl
(ski)

Czytany 102 razy