Kopce Wolności na 100. rocznicę Traktu Wersalskiego

Minęła 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, potwierdzającego wywalczony przez powstańców powrót Wielkopolski do Macierzy. Szczególna rocznica była okazją do osłonięcia Kopców Wolności. W uroczystości w Ujeździe, w gm. Kamieniec (powiat grodziski) uczestniczył marszałek Marek Woźniak.

23332322p

Zostały odsłonięte trzy kopce. Pierwszemu z nich – poświęconemu Traktatowi Wersalskiemu – patronuje Marek Woźniak. Kolejny przywołuje pamięć bohaterów z powiatu grodziskiego, uczestniczących w walkach Powstania Wielkopolskiego. Jego patronem jest starosta grodziski. Trzeciemu patronuje mu wójt gminy Kamieniec. Ten ostatni wspomina lokalnego bohatera, kawalera orderu Virtuti Militari - Stanisława Jakubowicza, urodzonego w Ujeździe.
Idea usypania Kopców Wolności nawiązuje do istniejących na terenie gminy Kamieniec kurhanów, pochodzących z późnego okresu kultury unietyckiej (1700-1500 lat p.n.e.). Mają one konstrukcję kamienno-ziemną, podobnie jak kopce, i kryją groby członków rodów z czasów wczesnego okresu epoki brązu.

fot. gm. Kamieniec
Źródło: www.umww.pl
(ski)

Czytany 96 razy