Pomorskie i Gdańsk z tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości

Marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi. Pomorskie zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również zza granicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.  Nagrodę przyznaje Komitet Regionów w porozumieniu z Komisją Europejską. Do tej pory otrzymały ją 24 regiony. W tym jeden z Polski – Małopolska w 2016 r.

78778e

Unikatowa wizja biznesu

Województwo pomorskie oraz Gdańsk zostały nagrodzone za unikatową na tle innych miast i regionów wizję budowania potencjału pracowników. Opiera się ona o otwartość na migrantów, którzy wzmacniają potencjał gospodarczy regionu. Nagrodę marszałkowi i wiceprezydentowi wręczył w Brukseli Markku Markkula, wiceprzewodniczący Komitetu Regionów.
– Ta nagroda jest dla nas bardzo wyjątkowa – mówił podczas gali wręczenia nagród Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To ukoronowanie wizji, którą samorząd województwa pomorskiego nakreślił kilka lat temu w regionalnej strategii rozwoju. To wizja regionu otwartego, wspierającego różnorodność. Z dumą mogę powiedzieć, że w wielu obszarach gospodarczych Pomorskie jest liderem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Te obszary to utrzymujący się wysoki wzrost PKB, skuteczna walka z bezrobociem, dynamiczny przyrost nowych przedsiębiorstw, a także coraz bardziej proeksportowe ukierunkowanie naszej gospodarki – podkreślał Struk.

Ważne słowa: solidarność i współpraca

Wśród inicjatyw, jakie pozytywnie wpływają na przedsiębiorczość regionu, są m.in. Invest in Pomerania, Agencja Rozwoju Pomorza, dzięki którym powstają centra biznesowe np. w Gdyni na Łużyckiej i w Gdańsku koło Uniwersytetu Gdańskiego. Powstają obszary inwestycyjne na Pomorzu: strefy ekonomiczne, parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości. W ramach Bussines Week ze specjalnych spotkań i inspirujących wykładów korzysta młodzież i początkujący przedsiębiorcy. W działaniach samorząd wspiera też Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli, które zajmuje się tworzeniem partnerstw biznesowych, naukowych oraz promuje w Unii Europejskiej działania w regionie.
– Ta nagroda to kolejne wyjątkowe docenienie naszych działań – mówi Mieczysław Struk. – Zostaliśmy wyróżnieni na polu międzynarodowym i wypromowani jako region dobry dla inwestycji, który oferuje przyjazną infrastrukturę i wykwalifikowaną kadrę. Nasza otwartość po raz kolejny została doceniona, co na pewno zostanie zauważone w całej Europie – tłumaczy Struk.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)

Czytany 163 razy