Delegacja województwa podkarpackiego w Japonii

Przedstawiciele podkarpackiego samorządu wojewódzkiego oraz przedsiębiorcy z tego regionu wyjechali z wizytą do Japonii. W skład delegacji wchodził również marszałek Władysław Ortyl. Program wizyty obejmujmował udział w II Forum Regionów Polska-Japonia oraz spotkanie z gubernatorem prefektury Aichi, która specjalizuje się w produkcji w branży lotniczej. Jak podaje podkarpacki urząd marszałkowski, w skład delegacji, która została zaproszona przez ambasadora RP w Japonii Jacka Izydorczyka, wchodzili m.in. przedstawiciele Polskiej Grupy Motoryzacyjnej, firm Prime Bit Games, Dioxid i Sierosławski Group.

7668k67ar

Pierwszego dnia pobytu w Japonii delegacja gościła w Tokio w Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego JETRO. Jej działalność polega głównie na przyciąganiu zagranicznych inwestycji do Japonii oraz wspieraniu japońskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w ich globalnej działalności eksportowej. Organizacja oferuje także informacje na temat prawa i regulacji związanych z działalności na rynku japońskim.
Drugiego dnia pobytu w Japonii marszałek Władysław Ortyl i przedstawiciele Podkarpacia wzięli udział w II Forum Regionów Polska-Japonia. Organizując Forum ambasada RP w Japonii przy pomocy województw RP chce przedstawić różnorodność i wysoki stopień innowacyjności polskich regionów pod kątem nawiązania potencjalnej współpracy z japońskimi regionami. Oprócz udziału w Forum marszałek Ortyl spotkał się także z gubernatorem prefektury Aichi, by nawiązać relacje międzyregionalne oraz zaprezentować potencjał gospodarczy i turystyczny Podkarpacia. Marszałek uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami ‘Greater Nagoya Initiative’. To utworzona w lutym 2006 r. wspólna organizacja rządu krajowego, samorządów lokalnych, przemysłu i środowisk akademickich, mająca celu promowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wsparcie kontaktów pomiędzy firmami zagranicznymi i japońskimi.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)