Kroszonka naszym dziedzictwem

Promuje region opolski niemal na wszystkich imprezach wystawienniczo-targowych, zawsze wzbudzając zachwyt i zainteresowanie. Teraz twórcy ludowi, pod patronatem władz regionu, wystąpili z wnioskiem o wpisanie jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. List intencyjny w tej sprawie podpisano w Muzeum Wsi Opolskiej, podczas tradycyjnego jarmarku wielkanocnego, na którym opolska kroszonka występuje niemal zawsze w roli głównej.

46666363674

Marszałek województwa Andrzej Buła, który był patronem honorowym podpisania wniosku cieszył się, że ta piękna tradycja  jest pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. – To nasze zobowiązanie wobec wielu pokoleń rodzin, które potrafiły zachęcić do kultywowania tradycji  i przekazać tę tradycję młodszym. Dziękował wraz z wicemarszałkiem Zbigniewem Kubalańcą wszystkim twórczyniom za te dzieła oraz za współpracę z Opolskimi Dziouchami.
Z przekazów ustnych i opracowań pisemnych wynika, że w XIX w. na Śląsku Opolskim powszechnie stosowana była technika zdobienia jaj, polegająca na ryciu wzoru na powierzchni zafarbowanego jajka. Miejscowa ludność nadała im nazwę kroszonki. Nazwa ta wywodzi się od słowa „krasa” oznaczającego czerwień lub urodę.
Dziś o tę tradycję dba m.in. bierkowickie muzeum – to tu od 1991 roku organizowany jest  Wojewódzki Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie.

VR
Źródło: www.opolskie.pl
(ski)