Potencjał na eksport

Często są dla przedsiębiorców tzw. pierwszym kontaktem w nawiązaniu współpracy, w znalezieniu partnerów zainteresowanych eksportem lub importem towarów, usług czy technologii. Radcy handlowi, bo o nich mowa, to osoby, które uławiają także procesy inwestycyjne. Wszystko to sprawia, że bezpośrednia znajomość znacząco ułatwia i usprawnia kontakty gospodarcze. Taki właśnie cel stoi za zorganizowaną przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego wizytą na Pomorzu Zachodnim blisko 30 pracowników ambasad z całego świata pracujących w Polsce.

23114514

- Zachodniopomorscy przedsiębiorcy coraz częściej odnoszą sukcesy na odległych rynkach. Wytwarzane u nas produkty cieszą się zainteresowaniem w Azji, czy nawet Oceanii. Chcemy by rodzimy biznes coraz śmielej myślał o ekspansji zagranicznej, o zdobywaniu nowych rynków. Ta wizyta może przynieść dobre owoce. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Logistyka i e-commerce, branża metalowa, IT. To niektóre ze specjalizacji zachodniopomorskiej gospodarki czyli branż, które w znacznym stopniu decydują o sile Pomorza Zachodniego. Potencjału nie brakuje, o czym można się było przekonać podczas spotkania w Goleniowskim Parku Przemysłowym w firmie Bestseller. Mieszczące się tu centrum dystrybucji domu modowego obsługuje klientów w ponad 15 krajach. Oprócz samych magazynów znajdują się tu studia fotograficzne czy dział wsparcia technologicznego. Duński inwestor wybrał Pomorze Zachodnie m.in. ze względu na dobre położenie geograficzne, co dla logistyki i e-commerce ma fundamentalne znaczenie. Spore wrażenie na gościach zrobiły także wizyty w firmach tworzonych przez zachodniopomorskich inżynierów - Pixel Legend (platforma do wizualizacji 3D dla architektów) i Carbon Fox (twórca nowatorskich rozwiązań kompozytowych m.in. dla branży samochodowej).
Podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim grupa radców handlowych wzięła udział w Baltic Business Forum w Świnoujściu i odwiedziła tamtejszy Terminal LNG. Uczestnicy misji handlowej reprezentowali taki państwa jak Austria, Belgia, Chiny, Iran, Izrael, Malezja, Arabia Saudyjska, Szwajcaria, Tajlandia czy Urugwaj.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)