Śmigłowiec dla Straży Granicznej w Nowym Sączu

Wicemarszałek województwa małopolskiego  Łukasz Smółka, wicepremier Beata Szydło, minister Joachim Brudziński uczestniczyli w przekazaniu nowego śmigłowca dla Straży Granicznej w Nowym Sączu. W wydarzeniu wzięli również udział radna Marta Mordarska, komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga i komendant karpackiego oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga.

45567687k45a1

Do oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu trafił nowoczesny śmigłowiec Robinson R44 Raven II. Sprzęt, o wartości ponad 3 mln zł, został zakupiony w ramach środków przeznaczonych na modernizację służb mundurowych. Kluczyki do statku powietrznego symbolicznie przekazała pilotom SG wicepremier Beata Szydło.
W imieniu władz samorządu województwa małopolskiego oraz marszałka Witolda Kozłowskiego, wicemarszałek Łukasz Smółka złożył wicepremier Beacie Szydło oraz ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu podziękowanie za zaangażowanie i okazaną pomoc dla Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
- Wsparcie służb ratowniczych w naszym województwie jest priorytetem. Rząd przekazuje środki dla policji, straży pożarnej, a samorząd województwa poprzez swoje programy stawia przysłowiową „kropkę nad i” po to, aby nasi mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Dzięki straży granicznej, policji, czy staży pożarnej mieszkańcy mają i będą mieli poczucie bezpieczeństwa – zaznaczył Smółka.
Robinson R44 Raven II to lekki śmigłowiec jednosilnikowy o napędzie tłokowym. Zabiera na pokład 4 osoby wraz z pilotem. Ze względu na niewielkie koszty eksploatacji (w porównaniu do śmigłowców o napędzie turbinowym) jest często wykorzystywany do wstępnego szkolenia lotniczego. Taką też funkcję będzie pełnił w Ośrodku Szkolenia Lotniczego Lotnictwa Straży Granicznej. Ponadto posłuży do ćwiczeń w ramach procedury utrzymywania uprawnień i zdobywania uprawnień dodatkowych. Podczas szkoleń przyszli piloci będą przygotowywać się do realizacji zadań na cięższych oraz w pełni wyposażonych do lotów operacyjnych śmigłowcach, użytkowanych w Straży Granicznej.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)