Wielkanocne rękodzieło w urzędzie marszałkowskim

– Podziwiam kunszt i talent artystów z klubów seniora, warsztatów terapii zajęciowej oraz świetlic środowiskowych naszego regionu. Pięknie, że w ten sposób przygotowujecie się do Świąt Wielkanocnych – mówił marszałek Andrzej Bętkowski, otwierając kiermasz ozdób wielkanocnych w Urzędzie Marszałkowskim. Z uczestnikami kiermaszu spotkali się również wicemarszałek Renata Janik, Marek Jońca, członek zarządu województwa oraz sekretarz  Mariusz Bodo.

654566o

Swoje prace tradycyjnie zaprezentowali uczestnicy zajęć środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, domów seniora oraz świetlic środowiskowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Życzenia z okazji nadchodzących świąt, wszystkim uczestnikom kiermaszu złożyli marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik.
– Chcę życzyć Państwu oraz waszym bliskim i podopiecznym radosnych, pogodnych świąt oraz wiele radości w sercach z okazji Zmartwychwstania Pańskiego, bo Wielkanoc to najważniejsze święta w Kościele – zaznaczył marszałek Andrzej Bętkowski.
Świąteczne kiermasze promują twórczość podopiecznych placówek opiekuńczych z regionu, którzy chętnie wystawiają swoje ozdoby w urzędzie. Podczas tegorocznego kiermaszu swoje rękodzieła po raz pierwszy zaprezentowały panie ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Złote Lata” w Miedzianej Górze, które same przygotowują wielkanocne palmy oraz pisanki na jajach gęsich. Jak zaznaczyła pani Danuta, ozdoby świąteczne wykonuje od kilkunastu lat, ale dopiero w tym roku zdecydowała się wystawić je na sprzedaż. – Rękodzieło jest teraz w modzie, ale ozdoby muszą być oryginalne i bardzo precyzyjnie wykonane, a to wymaga doświadczenia i cierpliwości.
Stroiki oraz palmy przygotowali też członkowie Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO Oddział Kielce. – W wielkanocnym kiermaszu bierzemy udział po raz pierwszy. To dla nas wyjątkowe wydarzenie. Dotychczas ozdoby robiliśmy tylko na własne potrzeby – mówiła pani Sylwia. Na stoiskach znalazły się także ozdoby wykonane przez: Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Okrzei 8 w Kielcach, Środowiskowy Dom dla Niepełnosprawnych Intelektualnie przy ul. Kołłątaja 4 w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Wiejskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo z Rudy Zajączkowskiej, Warsztat Terapii Zajęciowej Fanisławice, Caritas Kielce, Klub Seniora przy ul. Naruszewicza 23 w Kielcach, Warsztat Terapii Zajęciowej przy DPS w Gnojnie, Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Krzemionkowa 1 w Kielcach i Fundację Pomocna Dłoń z Kielc.

Źródło: www.swietoktzyskie.pro
(ski)