Wydrukuj tę stronę

Śniadanie wielkanocne na sandomierskim zamku

Wszystkie gminy powiatu sandomierskiego będą prezentować lokalny folklor, zwyczaje i obrzędy wielkanocne kultywowane przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego podczas  XX „Śniadania Wielkanocnego”, które co roku odbywa się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu w przeddzień Niedzieli Palmowej. Wydarzenie jest objęte patronatem marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego. Podczas Śniadania  odbywają się prezentacje wielkanocnej plastyki obrzędowej – palm i koszy ze święconką, lokalnych zwyczajów i praktyk religijnych.

654634365ieto

– Tradycją spotkań jest to, że gminy przyjeżdżają z koszami wielkanocnymi ze święconką, a poszczególne delegacje prezentują widowiska sceniczne. Każda edycja imprezy ma niepowtarzalny wymiar i wyjątkowy klimat – mówi Iwona Łukawska, kustosz Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. – Zgodnie z tradycją przy wielkanocnym stole chcemy zjednoczyć naszych gości, naszych wieloletnich partnerów, z którymi współpracujemy na co dzień. Główną ideą naszych spotkań jest kultywowanie i popularyzowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu – dodaje.
W spotkaniu co roku uczestniczą przedstawiciele lokalnych środowisk twórczych, władz samorządowych, parlamentarzystów, pracowników kultury, nauki, oświaty, dziennikarzy, duchowieństwa. W tym roku wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa fotografii pochodzących z muzealnego archiwum, dokumentujących wybrane sceny z przebiegu minionych edycji Śniadania Wielkanocnego.
Śniadanie Wielkanocne rozpocznie się 13 kwietnia 2019 r. o godz. 11 w Sali Rycerskiej sandomierskiego zamku.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)

Artykuły powiązane