Powrót pingwinów do śląskiego zoo

Po 42 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wracają pingwiny. Właśnie rozpoczyna się budowa nowego pawilonu dla tych zwierząt. W inauguracji budowy nowego pawilonu oraz wkopaniu aktu erekcyjnego uczestniczyli przedstawiciele władz regionu, marszałek Jakub Chełstowski oraz Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

7457546ie

- To znakomita informacja dla wszystkich, którzy odwiedzają Śląski Ogród Zoologiczny, miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny łączył tradycję z nowoczesnością, poszerzał swoją ofertę i był coraz bardziej atrakcyjny dla odwiedzających, a to wymaga inwestycji i nowych propozycji. Taką właśnie inwestycję dziś inicjujemy – mówił Chełstowski.
W celu sprowadzenia pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego konieczne jest wybudowanie nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody. Obiekt powstanie na dotychczasowym wybiegu dla nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wejdzie budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym obserwować będzie można te zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 323,83m2 i kubaturze 1070,27m3 w najwyższym punkcie osiągnie 3,5 m wysokości i nie będzie udostępniony zwiedzającym.  Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą. Budowa obiektów ma zakończyć się jesienią 2019 roku. W tym czasie planowane jest także sprowadzenie pingwinów Humboldta.
Warto przypomnieć, że pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii. Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - co rok odwiedzało je ok. milion osób. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)