Mazowsze uruchamia program ochrony powietrza

Mazowiecki Urząd Marszałkowski uruchamia program wspierający działania sprzyjające ochronie powietrza. Wsparcie obejmuje między innymi zakup urządzeń do kontroli palenisk domowych. Na ten cel z budżetu samorządu przeznaczono 5 mln zł. Każda gmina może złożyć wnioski na dwa różne zadania. Dokumenty można składać do 15 maja.

Pomoc obejmuje m.in. zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza. Dofinansowanie to maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych i nie może przekroczyć 200 tys. zł. Zadania mają zostać zrealizowane do 15 października.
"Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019” to pilotażowy program samorządu województwa skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Jego głównym zadaniem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. Wsparcie obejmuje m.in. zakup narzędzi do kontroli palenisk domowych, tworzenie terenów zielonych czy zakup systemu służącego do informowania o jakości powietrza.
- Cieszę się, że w naszym budżecie znaleźliśmy środki na tak ważne działania sprzyjające ochronie powietrza. Dzięki naszemu wsparciu samorządy będą mogły nie tylko zakupić oczyszczacze powietrza, systemy kontroli, ale także poprzez różnego rodzaju nasadzenia tworzyć tereny zielone. Zachęcam do składania wniosków - mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Orzełowska.
Przypomnijmy, że to kolejny program realizowany przez mazowiecki samorząd. W lutym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiadał, że zarząd województwa mazowieckiego uruchomi dodatkowe środki m.in. na wymianę pieców, termomodernizacje budynków czy odnawialne źródła energii. Pula to około 100 mln zł.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)