Święto teatru czas zacząć

Siedem spektakli konkursowych, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty –  rozpoczęły sie 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka żywa”.  Spektakle konkursowe będą oceniać profesjonaliści teatralni i dziennikarze.

354354564

Otwierając festiwal, marszałek województwa Andrzej Buła mówił, ze opolski festiwal to świetna okazja do rozmowy nie tylko na temat prezentowanych spektakli, ale i kondycji klasyki polskiej w teatrze. – Liczę, że wystawione inscenizacje udowodnią, że w klasycznych tekstach  możemy odnaleźć tematy aktualne, istotne z punktu widzenia współczesnego odbiorcy, a także prowokujące do refleksji i poważnej dyskusji. Bo teatr to wolność – dodawał. Dyrektor Teatru Jana Kochanowskiego Norbert Rakowski podkreśla zaś, że każdemu z nas klasyka jest potrzebna, stąd hasło „potrzeba klasyki”. – Musimy wiedzieć, gdzie są nasze korzenie i z czego wyrastamy. To nie jest tylko czas, który nas otacza. To refleksja ludzi, którzy kiedyś żyli i jak to koresponduje z nami dzisiaj – dodaje.
Konfrontacje potrwają do 14 kwietnia, a pierwszym spektaklem, który mogli zobaczyć widzowie,  był  „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Marka Fiedora. Widzowie obejrzą także spektakle: „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk) „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner). Oprócz spektakli konkursowych, opolski teatr zaprezentuje najnowszą polsko-hiszpańską sztukę „Córki Powietrza. Sen Balladyny” oraz przedstawienie „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”. Festiwal to także wiele imprez towarzyszących.
Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Festiwal dofinansowano z budżetu województwa opolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: www.opolskie.pl
(ski)