Ambasador Kazachstanu z wizytą na Dolnym Śląsku

Otwarcie konsulatu honorowego Kazachstanu we Wrocławiu oraz współpraca regionów były głównymi tematami rozmów podczas pierwszej wizyty ambasadora Kazachstanu Margulana Bajmukhana na Dolnym Śląsku. Gospodarzem spotkania był Andrzej Jaroch – przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

67788n9y

W spotkaniu uczestniczyli również sejmikowi radni: Ewelina Szydłowska, Damian Mrozek i Wojciech Bochniak oraz Karol Przywara – dyrektor Wydziału Współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim. Ambasador odwiedził Dolny Śląsk w związku z uroczystym otwarciem Konsulatu Honorowego Kazachstanu we Wrocławiu. Placówka obejmie obszar województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, a funkcję konsula honorowego pełnić będzie Jarzy Bar.
 Margulan  Bajmukhan odwiedza Dolny Śląsk po raz pierwszy, ale nie jest to jego pierwszy kontakt z przedstawicielami dolnośląskiego samorządu. Dwa lata temu, podczas odbywającej się w stolicy Kazachstanu Astanie Międzynarodowej Wystawy Expo 2017, ambasador spotkał się z marszałkiem Cezarym Przybylskim i dolnośląską delegacją.
Kontakty władz Dolnego Śląska z Kazachstanem sięgają roku 2001. Właśnie wtedy przedstawiciele Obwodu Północnokazachstańskiego odwiedzili region i dolnośląskie firmy m.in. Hasco-Lek i Browary Dolnośląskie oraz Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną. Rezultatem wizyty w Kazachstanie  podczas wystawy EXPO 2017 było nawiązanie kontaktów z instytucjami i samorządami gospodarczymi  oraz izbami handlowo-przemysłowymi w Astanie i Kokczetawie.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)