Regiobohater wyruszył w trasę

Pociąg, którego patronem jest płk Jan Piwnik „Ponury” wyruszył w pierwszy kurs z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego. O wyborze tej postaci zdecydowali internauci w konkursie ogłoszonym w ubiegłym roku przez spółkę POLREGIO z okazji 100 – lecia odzyskania nieodległości. – To niezwykła radość, że w gronie 16 bohaterów znalazł się Jan Piwnik „Ponury”, odznaczony Orderem Virtuti Militari, uczestnik walk niepodległościowych i wielki bohater – powiedział Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

534353454o

– Za każdym razem, kiedy po świętokrzyskich torach będzie przejeżdżał pociąg, którego patronem jest Jan Piwnik „Ponury”, będzie utrwalał tę historyczną postać i pamięć o niej. To bardzo ważne dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia – stwierdził Marek Jońca, członek zarządu województwa.
Pierwszy kurs był wyjątkowy, bo pasażerom pociągu – młodzieży ze świętokrzyskich szkół towarzyszyli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych “JODŁA”. To była dla nich żywa lekcja historii.
– Przewozy Regionalne realizują nie tylko swoje podstawowe zadania, ale także włączają się w akcje edukacyjne. Tym razem chcieliśmy pokazać i przybliżyć postacie bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny – mówił Robert Zaborski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Przewozy Regionalne POLREGIO.
Jan Piwnik był kapitanem Wojska Polskiego, pośmiertnie został awansowany do rangi majora, a później pułkownika. Dowodził oddziałami Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. W 1941 roku został przerzucony z Anglii jako cichociemny do okupowanej Polski. W 1943 roku przeprowadził brawurową akcję odbicia trzech żołnierzy AK z więzienia w Pińsku, za co otrzymał Order Virtuti Militari. Zginął 16 VI 1944 roku podczas ataku na niemieckie umocnienia pod wsią Jewłasze, obecnie na terenie Białorusi.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)