Polak, Węgier dwa bratanki!

Na zaproszenie samorządu województwa świętokrzyskiego, w Kielcach gościli przedstawiciele komitatu Komárom-Esztergom na Węgrzech. Węgierska delegacja, której przewodniczy György Popovics w piątek spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Prusiem, wicemarszałek Renatą Janik oraz członkami zarządu województwa Mariuszem Goskiem i Markiem Jońcą. Województwo świętokrzyskie z komitatem Komárom-Esztergom współpracuje od 2008 roku.

3454667761

– Spotykamy się w ważnym dla nas dniu, stolica regionu świętokrzyskiego gościć bowiem będzie prezydentów Polski i Węgier. Cieszę się, że wspólnie będziemy uczestniczyć w tym niezwykle doniosłym wydarzeniu – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
O roli sejmiku województwa mówił Andrzej Pruś, szef naszego regionalnego parlamentu. – Przed nami wiele wyzwań, bowiem nasze województwo jest zaliczane do najbiedniejszych regionów w kraju i Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że po zakończeniu 5-letniej kadencji, pozycja Świętokrzyskiego będzie o wiele lepsza.
W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim delegację węgierską reprezentowali przewodniczący zgromadzenia komitatu Komárom-Esztergom György Popovics wraz z żoną oraz Zoltán Veres, sekretarz Urzędu w Komitacie Komárom-Esztergom.
Iwona Sinkiewicz-Potaczała, dyrektor gabinetu marszałka zaproponowała, aby partnerem zagranicznym organizowanych przez Urząd Marszałkowski Targów Turystyki Wiejskiej i Aktywnej AGROTRAVEL&ACTIVE LIFE został region Komárom-Esztergom. – To jedyna w swoim rodzaju, unikatowa i wyspecjalizowana pod kątem produktu turystyki wiejskiej impreza wystawiennicza w Polsce. Wspaniała okazja do zaprezentowania oferty turystycznej, dziedzictwa kulinarnego i kulturowego, to najbardziej barwne targi w Kielcach – podkreślała Sinkiwicz-Potaczała. Propozycja spotkała się z zainteresowaniem strony węgierskiej.
Delegacja węgierska uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Źródło: www.swietokrzyskie.pro
(ski)