Powstają nowoczesne targowiska

Świeże owoce i warzywa bezpośrednio od lokalnych wytwórców dostępne na wyciągnięcie ręki - to możliwe dzięki funduszom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które pozwoliły na utworzenie 16 nowoczesnych targowisk w regionie kujawsko-pomorskim. W ubiegłym roku wybudowano 4 takie miejsca, kolejne powstaną wkrótce.

4655

- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów – mówi marszałek Piotr Całbecki. Targowiska są utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska zajmują co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska są też oznaczane nazwą ,,Mój Rynek”.
W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało 11 targowisk: w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku, Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie.
W nowym unijnym rozdaniu zarząd województwa przyznał dotąd dofinansowanie na budowę 17 targowisk za 8,6 miliona złotych.
W roku 2018 dzięki otrzymanemu wparciu przebudowano targowisko położone  w Tucholi oraz w Bądkowie (powiat aleksandrowski). Takie miejsca powstały również w Rypinie, w gminie Sośno (powiat sępoleński) oraz w Nowem (powiat świecki). Pozostałe projekty zostaną zakończone do końca 2019 roku.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)