Intensywny Rok Moniuszki na Pomorzu Zachodnim

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Obchody Roku Moniuszki przyniosą na Pomorzu Zachodnim dziesiątki wydarzeń, wśród nich: premiery, koncerty, konferencje, wystawy i spotkania poświęcone dokonaniom wybitnego kompozytora. Szczegóły poznaliśmy podczas konferencji prasowej w Operze na Zamku w Szczecinie.

77777445588

- Będziemy tę okazję obchodzić na Pomorzu Zachodnie wyjątkowo intensywnie, bo aż 20 podmiotów, instytucji publicznych i NGO-ów zaangażowało się w obchody. Będziemy mogli wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki. Nie tylko w największych ośrodkach kultury naszego regionu, Szczecina i Koszalinie, ale także w mniejszych miejscowościach, takich jak Połczyn Zdrój czy Tuczno - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek zapowiedział, że z okazji obchodów na zachodniopomorskie wyruszy specjalny Pociąg Moniuszkowski. Na jednym z nowoczesnych pojazdów Pomorza Zachodniego zostanie namalowany wizerunek kompozytora. – Wewnątrz będzie można znaleźć informacje o twórczości i życiu artysty. Pracujemy również nad tym, abyśmy mogli usłyszeć próbki muzyczne jego utworów podczas podróży – dodawał marszałek.
Obchody Roku Moniuszki odbędą się w całym kraju i objęte są patronatem UNESCO, jako wspólna rocznica Polski, Litwy i Białorusi. W obchody włączają się instytucje kultury, organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze, związki wyznaniowe, parafie, grupy artystów amatorów, a także szkoły i uczelnie artystyczne. Wojewódzkim koordynatorem obchodów został dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel. - Będzie to 50 wydarzeń w 10 miastach Pomorza Zachodniego, 8 scen plenerowych i 5 festiwali. Szacujemy, że nasze wydarzenia odwiedzi ok. 25 tys. osób. – podkreślał J. Jekiel. Punktem kulminacyjnym będzie „Piknik z Moniuszką” na Jasnych Błoniach, podczas którego 200 par zatańczy poloneza skomponowanego przez S. Moniuszkę. Warsztaty taneczne poprowadzi Krystyna Mazurówna, a chętni już mogą się zgłaszać do Opery. Na pikniku nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Dla najmłodszych Opera przygotowuje grę miejską „MoniuszkoGo”, która połączy możliwości gry w sieci z przemieszczaniem się po realnych miejscach w pobliżu Jasnych Błoni. Tematem przewodnim będzie życie i twórczość kompozytor, a osoby, które najlepiej będą odpowiadały na pytania będą rywalizowały o atrakcyjne nagrody.
Przy ulicy Stanisława Moniuszki w Szczecinie oraz w Parku Kasprowicza przygotowana zostanie mobilna wystawa poświęcona twórczości kompozytora. W centralnych punktach miasta zawisną plakaty i bilbordy upamiętniające rocznicę urodzin oraz dorobek wybitnego twórcy.

Pamięć zaniedbana

- Jego kompozycje z szacunkiem odnoszą do symfoników niemieckich, mają oczywiste odniesienia do prostoty i liryzmu włoskiego, ale są przepojone tej ziemi i tego ludu. W związku z tym są niezwykle oryginalne – podkreślał Waldemar Dąbrowski - pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. Organizacji Obchodów 200. Rocznicy Urodzin Stanisława Moniuszki.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)