Europejski Bank Inwestycyjny wesprze lubuskie szpitale

Możliwości finansowania inwestycji w lubuskich szpitalach, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze to temat spotkania marszałek Elżbiety Polak i władz szpitala z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Chcemy rozwijać kierunek lekarski i dlatego potrzebne są inwestycje na poziomie europejskim. Wiemy, że ze wsparcia Banku skorzystały z dobrym skutkiem inne samorządy w Polsce – mówiła podczas spotkania Elżbieta Anna Polak.

44ki234e

Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedstawili ofertę udzielenia pożyczki na sfinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia w województwie lubuskim, w szczególności tych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Są dwie możliwości zaciągnięcia kredytu. Pierwszy z nich zakłada że zaciąga go województwo lubuskie lub jest jego poręczycielem. To jednak wpłynęłoby na zadłużenie województwa. Drugi model zakłada, że kredyt zaciąga spółka, bez udziału województwa. Zaletą pożyczek zaciąganych w Europejskim Banku Inwestycyjnym jest ich taniość i terminowość. Pożyczki udzielane są na inwestycje o minimalnej wartości 100 mln zł, przy czym EBI finansuje tylko 50 % kosztów.
W spotkaniu ze strony EBI udział wzięli: Piotr Michałowski – szef oddziału EBI w Warszawie, Łukasz Padoł zajmujący się operacjami pożyczkowymi w Polsce i krajach bałtyckich, Paweł Paszczyk zajmujący się instrumentami finansowymi oraz Vasco Amaral Cunha odpowiedzialny za budownictwo socjalne. Szpital Uniwersytecki reprezentował prezes Marek Działoszyński. W spotkaniu udział wzięły także: Józefa Chalecka – skarbik województwa, Mirosława Dulat - zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia oraz Monika Zielińska – zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Źródło: www.lubuskie.pl
(ski)