Gloria Artis dla Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie, obchodzące w tym roku jubileusz 90 lat istnienia, zostało wyróżnione Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dyrektorka Muzeum Śląskiego Alicja Knast odebrała medal z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina w trakcie uroczystego koncertu inaugurującego obchody 90-lecia istnienia muzeum.

45543445

- Jubileusz Muzeum Śląskiego, jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, to znakomita okazja, żeby uhonorować tę zasłużoną instytucję najważniejszą nagrodą, jaką dysponuje minister kultury. Gloria Artis to nagroda przyznawana indywidualnym twórcom kultury, ale w wyjątkowych sytuacjach również instytucjom. Honory i nagrody temu muzeum się należą – mówił Jarosław Sellin.
W koncercie uczestniczył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz radni sejmiku województwa. Gratulacje i życzenia w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył także przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.
- Ojcem prawdy jest czas. Ważne i duże projekty tę próbę czasu potrafią przetrwać. Dzisiejszy dzień to czas podsumowania i nowego otwarcia dla Muzeum Śląskiego, w wyjątkowym miejscu, w wyjątkowej oprawie i w znakomitym towarzystwie świętujemy ten piękny jubileusz. Muzeum Śląskie jest niezwykle ważne na mapie historycznej, społecznej i kulturalnej nie tylko tego regionu, ale i całej Polski. Publiczne środki, które przeznaczamy na kulturę, mają swój wymiar, wartość, kształtują i pielęgnują tradycję regionu – podkreślał  Jakub Chełstowski.
Jubileusz Muzeum Śląskiego rozpoczął wyjątkowy koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Orkiestra zagrała pod dyrekcją Bassema Akiki. Koncertowi towarzyszyła projekcja inspirowana projektami scenograficznymi z kolekcji Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego.

Źródło: www.slaskie.pl
(ski)