Noworoczne spotkanie w Poznaniu

Podczas spotkania noworocznego w Poznaniu marszałek Marek Woźniak w gronie zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele wielkopolskiej kultury, nauki, biznesu, a także mediów i poznańskiego Kościoła, politycy i samorządowcy, podsumował miniony rok i przedstawił plany, które samorząd województwa zamierza zrealizować w 2019 roku. Następnie – zgodnie z tradycją spotkań noworocznych - marszałek ogłosił laureata Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Został nim Maciej Pastwa, podróżnik i filantrop.

893007

– Ten piękny noworoczno-świąteczny czas, a także fakt, że znajdujemy się w bardzo szczególnej przestrzeni czasowej, którą nazwałbym okiem cyklonu, skłania do tego, by dostosować się do spokoju i wyciszenia, jakie w niej panują – powiedział Woźniak. – Ten spokój i wyciszenie są chwilowo możliwe, bo zakończyła się jedna batalia o Polskę, a za niedługo zacznie się druga i trzecia, o znacznie poważniejszych konsekwencjach. Od nich będzie zależała przyszłość naszego kraju, jego miejsce w Europie, jego bezpieczeństwo, a także wymiar poszanowania praw obywatelskich. Dziś jednak obiecałem sobie, że będę mówił wyłącznie o dobrych rzeczach i wyrażał wyłącznie pozytywne emocje, bo chwila jest sprzyjająca i trzeba ją kontemplować.
Następnie w 10 punktach przedstawił najważniejsze, jego zdaniem, przedsięwzięcia, które wojewódzki samorząd w ubr. zrealizował, i przedstawił kilkanaście planów i wyzwań, które zrealizować zamierza w 2019 roku i latach następnych. Wśród nich jest m.in. budowa Filharmonii Poznańskiej, Ośrodka Radioterapii Protonowej czy powołanie pełnomocnika ds. rozwoju Wielkopolski Wschodniej.
Tuż przed życzeniami noworocznymi marszałek przedstawił tegorocznego laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Poznaniak Maciej Pastwa to podróżnik, społecznik i filantrop, który wędruje przez świat, niosąc dobro i dzieli się nim z innymi. Bliska jest mu idea Ryszarda Kapuścińskiego zawarta w „Podróżach z Herodotem”: Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.
Spotkanie zakończył koncert pastorałkowy Ani Rusowicz i gości, którzy na bis porwali do śpiewania wszystkich obecnych. Na tysiąc głosów rozbrzmiały w Auli UAM polskie kolędy.

Źródło: www.umww.pl
(ski)