Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

W minionym roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na utworzenie 32 „czternastek” czyli kameralnych domów dziecka, z których skorzysta 450 dzieci.

567576435567

- Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne. Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim - za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji - chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci.
Do tej pory zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstanie 32 domów dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów. W nowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim (powiat włocławski), Chełmnie i Unisławiu (powiat chełmiński), Lipnie oraz Marcinkowie (powiat mogileński).

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)