Radom Stolicą Kultury Mazowsza

Tegoroczna Stolica Kultury Mazowsza – Radom – przedstawiła bogatą i zróżnicowaną ofertę. Imprezy zaproponowane przez miasto są przedsięwzięciami cyklicznymi, które zdążyły zyskać popularność.

78448655

Co roku nowa stolica

Inspiracją Stolicy Kultury Mazowsza była Europejska Stolica Kultury. Samorząd województwa mazowieckiego co roku rozpatruje wnioski mazowieckich starostw z rocznymi programami imprez kulturalnych organizowanych w mieście powiatowym oraz w sąsiadujących gminach. Następnie komisja powołana przez przewodniczącego sejmiku województwa  oraz marszałka przeznacza fundusze, które wybrany powiat rozdysponowuje na własny program kulturalny. Przyjęło się również organizowanie przez kolejnych gospodarzy uroczystości otwarcia i zakończenia projektu. Tradycją jest przekazywanie kolejnym laureatom przez swoich poprzedników symbolicznego klucza „Stolicy Kultury Mazowsza”.

Co w Radomiu?

W ramach konkursu Radom zaprosi na imprezy o charakterze lokalnym i ogólnopolskim m.in. „Zawieruchy radomskie” (udziałem kapel i artystów muzyków z regionu radomskiego), „Radom art. Night” (impreza w mieście), piknik historyczny „Radom Jagiellonów”, czy „Anima Urbis” (nocny spacer po Radomiu).
Tegoroczny laureat konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” otrzyma na realizację projektu wsparcie od samorządu mazowieckiego w wysokości 100 tys. zł.

Źródło: www.mazovia.pl
(ski)