Delegacja z Syczuanu odwiedziła Łódzkie

W poniedziałek 17 grudnia w Łodzi gościła delegacja z prowincji Syczuan. Było to pierwsze spotkanie gości z zagranicy z nowym zarządem województwa. Stronę chińską reprezentował wicegubernator Syczuanu Yang Hongbo, a województwo łódzkie wicemarszałek Zbigniew Ziemba oraz członek zarządu województwa Andrzej Górczyński.

348678

Pierwsza część spotkania odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Obie strony podkreślały dużą wagę kontaktów z Syczuanem. Wskazywano ogromną rolę regionu łódzkiego oraz Łodzi jako hubu na Nowym Jedwabnym Szlaku. Dzięki tej inwestycji oba rynki gospodarcze: chiński i europejski wzajemnie się na siebie otworzyły. Połączenie kolejowe między Chengdu – stolicą Prowincji Syczuan, a Łodzią działa od 2013 roku i jest kluczowym elementem Nowego Jedwabnego Szlaku na lądzie. Podkreślano też ważną rolę współpracy kulturalnej i akademickiej między regionem łódzkim, a Syczuanem. Jako przykład podano współpracę Uniwersytetu Łódzkiego z Uniwersytetem Syczuańskim, która  obejmuje m.in. wymianę studentów i naukowców.  
Kolejnym punktem wizyty delegacji z prowincji Syczuan w Łodzi było otwarcie w Hotelu Ambasador Premium, wystawy  fotografii „Kultura Chin – Piękny Syczuan” oraz występ chińskich artystów prezentujących lokalną kulturę i tradycję. Na koniec pobytu goście odwiedzili terminal przeładunkowy SPEDCONT na Olechowie.

(dk)
Źródło: www.lodzkie.pl
(ski)