100 na 100. Muzyczne dekady wolności w Filharmonii Krakowskiej

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, tradycyjny coroczny koncert w Filharmonii Krakowskiej nabiera wyjątkowego charakteru i oprawy.

8907545pol

Filharmonii Krakowskiej, jako najstarszej filharmonii w Polsce, a jednocześnie usytuowanej w bliskości miejsca, z którego nastąpił wymarsz I Kompanii Kadrowej ku wyzwoleniu, przypadł w udziale zaszczyt inauguracji cyklu okolicznościowych koncertów 100 na 100 pod hasłem Muzyczne dekady wolności, zorganizowanego pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zgromadzą one tego dnia prawie 30 tysięcy słuchaczy w 11 salach koncertowych w kraju i 11 poza jego granicami. W programie znajdą się utwory polskich kompozytorów powstałe w ostatnim 100-leciu.
Koncert otworzy specjalnie napisana na tę okoliczność przez Krzysztofa Pendereckiego "Fanfara dla Niepodległej". Usłyszymy ponadto "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego oraz "Koncert fortepianowy a-moll" Ignacego Jana Paderewskiego. Wpisanie dzieła Paderewskiego w repertuar tego nadzwyczajnego koncertu jest jednocześnie hołdem dla wybitnego męża stanu, którego działalność polityczna w tak znaczący sposób wpłynęła na ukształtowanie wizerunku niepodległej Ojczyzny.
Koncert objęły został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i będzie transmitowany za pośrednictwem Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)