Seniorzy polubili wieś

Pobyty dzienne w tradycyjnych gospodarstwach rolnych oraz interesujące, dostosowane do zainteresowań i potrzeb zajęcia – tak wyglądał przeznaczony dla niesamodzielnych osób starszych projekt „Zielona opieka”, prowadzony przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalną Grupę Działania Bory Tucholskie. Trwają przygotowania do kontynuacji, nabór gospodarstw trwa, nabór podopiecznych w grudniu. Finansowany ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego projekt, który obejmie cały region, ruszy w lutym 2019.

54336444

- Zielona opieka była strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program będzie kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Projekt „Zielona opieka” – w 15 gospodarstwach opiekuńczych  w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim, z oferty których skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów, finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego – zakończył się 30 czerwca. Nowa edycja, pod nazwą „Opieka w zagrodzie”, rozpocznie się na początku przyszłego roku. Ale już teraz osoby zainteresowane mogą skorzystać z możliwości, jakie dają miejsca pobytowe utworzone na potrzeby poprzedniej. Łączy się to z pewną odpłatnością kalkulowaną za każdym razem indywidualnie.
Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)