Medal Unitas Durat dla rówieśniczki Niepodległej

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, samorząd województwa honoruje mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki wręczył Elżbiecie Rogali z Chełmna.

33m

- Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi Piotr Całbecki.
 Marszałek odwiedził Elżbietę Rogalę w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, w którym obecnie przebywa. Spotkał się również innymi podopiecznymi placówki. Wysłuchał ich historii i życzył wszystkim  zdrowia i kolejnych lat życia.
Do tej pory medal Unitas Durat otrzymały 63 osoby. Każda uhonorowanych niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Członkowie zarządu i radni, którzy odwiedzili rówieśników Niepodległej wysłuchali także historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem.
Wczoraj wicemarszałek Zbigniew Ostrowski spotkał się z trójką stuletnich Bydgoszczan: Janiną Ambroziak, Tadeuszem Dołkowskim i Genowefą Bartkowską.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl