Starożytny market w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXIV Festyn Archeologiczny pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany”, który rozpocznie się w sobotę (15 września).Tegoroczna edycja festynu pozwoli zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu i żelaza po wczesne średniowiecze.

00m

- Jak, co roku organizatorzy proponują niezwykle interesujący temat przewodni festynu. Tym razem będzie to historia handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Dowiemy się między innymi, jak wyglądały pierwsze monety i gdzie przebiegały szlaki handlowe. Jestem przekonany, że zabawa będzie przednia, a przy okazji rozwijająca i poszerzająca horyzonty  - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Przez dziewięć dni (zakończenie 23 września) muzeum będzie tętnić życiem. Dowiemy się jak wyglądała wymiana „towar za towar”, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie. Będzie można również zobaczyć wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami, a także wymianę idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.
Dodatkową atrakcją będą inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Zostanie otwarty „Archeomarket”, gdzie prezentowane będą wzorowane na zabytkach towary. Nie zabraknie również kina z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej oraz strefy zabaw z dawnymi grami i zabawami. Ponadto odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni. W pawilonie muzealnym można będzie zwiedzać towarzyszącą festynowi wystawę „Od wymiany po stragany”.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)