Na ratunek zabytkowym cerkwiom

Dwie zabytkowe cerkwie, w Barlinku i Bobolicach przejdą prace remontowe. W  Szczecinie podpisano umowy o dofinansowanie ze środków budżetu województwa. Podpis złożyli marszałek Olgierd Geblewicz oraz proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła Jarosław Biryłko. Łącznie na ten cel trafi 420 tys. zł.

88

W tym roku samorząd województwa przeznacza 1,4 mln zł na zabytki Pomorza Zachodniego. Jedna z poniedziałkowych umów dotyczy prac ratujących Cerkiew Prawosławną pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku.  Na ten cel parafia pozyskała 30 tys. zł. Druga umowa to 12 tys. zł, które pozwolą na wykonanie kompleksowej dokumentacji budowlano-konserwatorskiej remontu cerkwi pw. Wszystkich Świętych w Bobolicach.
Obecnie użytkowany budynek cerkwi w Barlinku został wybudowany w XIX wieku i służył wówczas jako kościół ewangelicki. Od 1947 został przystosowany do potrzeb liturgii prawosławnej i użytkowany jest przez parafię prawosławną. Jest to niewielki murowany budynek kryty dwuspadowym dachem. Do budynku dobudowano kopułę. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XIX wieku przywieziony przez przesiedleńców z Kijowca.
Cerkiew pw. Wszystkich Świętych znajduje się w centrum Bobolic. Mieści się w dawnym kościele, zbudowanym na potrzeby gminy staroluterańskiej w 1902 roku. Świątynia powstała w stylu neogotyckim. Ceglana budowla została nakryta ceramiczną dachówką. Na szczególną uwagę zasługuje wieloboczna, smukła wieża. Wnętrze świątyni zostało wyposażone współcześnie. Świątynia pełni funkcję cerkwi parafialnej w prawosławnej parafii Wszystkich Świętych w Bobolicach.
W tym roku z budżetu województwa na prace przy zabytkach trafi 1,4 mln zł, które pomogą zabezpieczyć stan ponad 60 obiektów na Pomorzu Zachodnim.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)