56. Bydgoski Festiwal Muzyczny

Pianiści Rafał Blechacz i Leszek Możdżer, skrzypkowie Jakub Jachowicz i Bomsori Kim, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej i berliński Philharmonia Quartett – w piątek (14 września) rozpoczyna się jedno z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych muzyce klasycznej – 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Kontrasty-Niepodległa”. Na inaugurację zabrzmią „Stabat Mater” Szymanowskiego i „Credo” Pendereckiego.

99

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości BFM będzie skupiony głównie na muzyce polskich kompozytorów. Tak będzie podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego. Utwory Szymanowskiego i Pendereckiego zaprezentują Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Kaia Bumanna, Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chór Dziecięcy Rubinki PZSM w Bydgoszczy oraz soliści Iwona Hossa (sopran), Karolina Sikora (mezzosopran), Ewa Wolak (alt), Adam Zdunikowski (tenor), Adam Kruszewski (bas) i Jarosław Bręk (bas).
 Pierwszym gościnnym występem będzie niedzielny (16 września) koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka i skrzypka Jakuba Jakowicza. W programie Szymanowski, Wajnberg i Mendelssohn. W przyszłą środę (19 września) melomani przeniosą się w świat muzyki polskiego baroku. Wystąpi Wrocławska Orkiestra Barokowa oraz chór i chór chłopięcy Narodowego Forum Muzyki. Za pulpitem stanie Andrzej Kosendiak, a zabrzmi muzyka ze zbiorów znajdujących się na Jasnej Górze.
Szpilman, Wars i Kilar – muzyka tych kompozytorów zabrzmi 21 września. Pierwszymi zagranicznymi gośćmi festiwalu będą muzycy kwartetu smyczkowego Filharmonii w Berlinie, którzy 23 września zagrają utwory Debussy’ego, Beethovena i Szymanowskiego. 26 września Orkiestra Kameralna Caplela Bydgostiensis, Polski Chór Kameralny oraz soliści wykonają kompozycje Stanisława Sarzyńskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Góreckiego i Paderewskiego.
28 września Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Marka Pijarowskiego i pianista Ingolf Wunder wykonają utwory Lutosławskiego, Kilara i Szymanowskiego. 30 września odbędzie się jedyny wyjazdowy koncert festiwalu. W kościele Bożego Ciała w Tucholi zabrzmi „Symfonia pieśni żałosnych” Góreckiego. 1 października to koncert młodych gwiazd muzyki Rafała Blechacza i Bomsori Kim, którzy zaprezentują kompozycje na skrzypce i fortepian Mozarta, Faure’ego, Debyssy’ego i Szymanowskiego. Z kolei Leszek Możdzer wystąpi w bydgoskiej Filharmonii 3 października.
Na zakończenie 5 października zabrzmią IX Symfonia Beethovena i „Bogurodzica” Kilara. Wystąpią połączone siły Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Kaia Bumanna, chórów akademickich z Bydgoszczy i Torunia oraz soliści Magdalena Schabowska (sopran), Anna Radziejewska (alt) i Robert Gierlach (bas).
Bydgoski Festiwal Muzyczny to jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce, o najdłuższej tradycji w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsza edycja odbyła się w 1963 roku z inicjatywy wieloletniego dyrektora filharmonii Andrzeja Szwalbego. Filharmonia Pomorska jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Festiwal obędzie się przy wsparciu finansowym samorządu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)