Duma Pomorza w barwach Pogoni Szczecin

To pierwszy taki pociąg w Polsce. Jeden z zachodniopomorskich Impulsów kursować będzie w barwach Pogoni Szczecin.  W piątek (7 września) po raz pierwszy wyjechał na tory. Była to okazja dla kibiców by zobaczyć pociąg, zwiedzić jego wnętrze i spotkać się z piłkarzami. To również finał wielkiej wymiany taboru na Pomorzu Zachodnim.

33m

Zaprezentowany pojazd nosi nazwę inspirowaną klubem, jego barwy, a w środku przedstawia historię drużyny. Żaden inny region w Polsce nie ma takiego "piłkarskiego" pociągu. Impuls „Duma Pomorza” to ostatni z pojazdów z wielkiego zamówienia, które zrealizowało województwo. Łącznie zakupiono w ramach tego zlecenia 27 tzw. EZT (elektryczny zespół trakcyjny) za ponad 400 mln zł. Wszystko to ze wsparciem środków unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
- To szczególny dla na dzień. Dwa lata temu rozpoczęliśmy dostawy z całej serii 27 pojazdów. Pierwszy z nich był niespodzianką dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, bo był to Złoty Pociąg. Kibice nam podpowiedzieli, że ostatni pociąg z tego zamówienia powinniśmy nazwać "Duma Pomorza". Dziś ten pociąg oddajemy do użytków mieszkańców regionu i kibiców. Tym samym jesteśmy pierwszym regionem, który ma na torach w 100 proc. nowoczesne pojazdy w przewozach regionalnych - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Pogoń to sportowa wizytówka regionu, najbardziej rozpoznawalny klub w województwie, dwukrotny wicemistrz Polski, trzykrotny finalista Pucharu Polski. W tym roku świętuje 70-lecie powstania. Historię poznają też pasażerowie - wnętrze zostało wzbogacone o elementy przedstawiające wizerunki najważniejszych postaci w dziejach klubu, m.in. Mariana Kieleca, Floriana Krygiera, Stefana Żywotki, Lucjana Kosobuckiego.
Wraz z powitaniem „Dumy Pomorza” dobiegł końca proces wymiany taboru, którego właścicielem jest województwo. Flota kolejowa województwa liczy 75 pojazdów, w tym 18 spalinowych i 57 elektrycznych, zakupionych za kwotę ponad 1 miliarda złotych.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)