Małopolska docenia dobrą architekturę

Zaskakująca bryła, ciekawe rozwiązania architektoniczne, praktyczne zastosowanie i… szacunek do otaczającej przyrody – to cechy, których szukało jury tegorocznej, dziewiątej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Znalazło je w trzech nieszablonowych obiektach, które zwyciężyły w tym roku – Hali KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, Bobrowisku w Starym Sączu i domu w Kościelisku.

88ka

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza jest przyznawana raz na dwa lata projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych. Prestiżową statuetkę można zdobyć w ramach trzech kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna. Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 30 realizacji architektonicznych: 15 w kategorii architektury użyteczności publicznej, 13 w kategorii architektury mieszkaniowej oraz 2 w kategorii przestrzeni publicznej. To z nich ostatecznych zwycięzców wybrał sąd konkursowy pod przewodnictwem Janusza Sepioła.

Publicznie – nie znaczy nudne

Najlepszą realizacją w kategorii architektura użyteczności publicznej okazała się w tym roku Hala KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Jury doceniło ten budynek: „za wzorowe ulokowanie na wymagających osiach widokowych”, a także ciekawą bryłę, która „z głębokim respektem dla krajobrazu współtworzy nowe przestrzenie publiczne”. Projektantem budynku było Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o.o. sp. k., inwestorem – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Dom jak dzieło sztuki

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza docenia również ciekawe budownictwo mieszkalne. W tej kategorii w tym roku pierwsze miejsce zdobył niezwykły dom w Kościelisku (autor: Piotr Kuczia; inwestor: Magdalena Czerwińska-Wyraz). Realizacja urzekła jury oryginalnym podejściem do tradycji.

Dobra architektura ma szansą nawet na... bagnach

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko, która powstała w tym roku w widłach rzek Dunajca i Popradu, już stała się turystycznym hitem. Niezwykły design tego miejsca docenił też sąd Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, przyznając jej pierwsze miejsce w kategorii przestrzeń publiczna.

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)