Woda jak wino, czyli małopolski cud... w Krynicy-Zdroju

Dlaczego małopolskie wody mineralne są tak wyjątkowe? Czy warto wykorzystać je do promowania regionu? Jak hydrosomelierzy połączyli wody mineralne z winami i potrawami tworząc „Małopolską Kartę Wód Mineralnych”? Czy inicjatywa odbije się głośno w świecie gastronomii i będzie inspiracją dla innych regionów z kraju i ze świata? To tylko część pytań, które padły na Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju podczas panelu dyskusyjnego „Małopolskie wody jak francuskie wina”. Oprócz marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy wzięli udział naukowcy, producenci wód oraz przedstawiciele rynku horeca.

44a

Wody mineralne z Małopolski to nie tylko bogactwo zawartych w nich składników i biopierwiastków, ale także różnorodność aromatów, smaku i stopnia mineralizacji. Aby pomóc smakoszom odnaleźć się w krainie smaków wód z  regionu Małopolskie we współpracy z hydrosommelierami opracowało pierwszą w Polsce kartę wód mineralnych. Z pomocą karty można nauczyć się sztuki pairingu, czyli odpowiedniego dopasowania danego rodzaju wody do wytrawnego wina czy różnorodnych dań. Karta wód została opracowana wspólnie z Żółtym Przewodnikiem „Gault & Millau” Polska.
- Nie ma na świecie drugiego regionu, który byłby tak bogaty w wody mineralne jak Małopolska. Liczby mówią same za siebie – co trzecia butelka na sklepowej półce pochodzi z ujęcia, które znajduje się na terenie naszego województwa – mówił podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.
Małopolska karta wód mineralnych trafiła już do najlepszych restauracji i hoteli w całej Polsce.

Warto dodać, że karta wód mineralnych jest kolejnym etapem działań promujących wody mineralne przez Małopolskie w ramach projektu „Made in Małopolska”. Do tej pory został już wydany lifestylowy magazyn „Woda to skarb”, który w całości poświęcono tematowi wód z regionu. Stworzono także specjalny serwis  internetowy Kraina wód (www.malopolska.pl/krainawod).

Źródło: www.malopolska.pl
(ski)