W nastroju Chopina

10 września 1988 w Szafarni otwarto Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina. Z okazji 30-lecia istnienia jednostki, która obecnie działa jako Ośrodek Chopinowski w sobotę (8 września) odbędzie się koncert jubileuszowy, podczas którego wystąpi pianista Rafał Błaszczyk.

55m

- Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim w kraju regionem po województwie mazowieckim, w którym znajduje się najwięcej miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. W Szafarni młody Fryderyk przebywał dwukrotnie podczas letnich miesięcy w latach 1824-25. Dziś kultywujemy pamięć o naszym największym kompozytorze między innymi poprzez działalność szafarskiego Ośrodka Chopinowskiego, miejsca gdzie muzyka mistrza spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i zabytkową architekturą. Serdecznie zapraszam na koncert z okazji 30-lecia istnie placówki  – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Podczas koncert Rafał Błaszczyk wykona kompozycje Chopina. Tuż po jego występie odbędzie się przedstawienie dramatyczno-muzyczne „Sufit i podłoga” w reżyserii Anny Kękuś. Poezja i proza Tadeusza Różewicza, czy Cypriana Kamila Norwida, budują warstwę  literacką dzieła, a dopełnia ją muzyka z pogranicza jazzu i eksperymentu. W przedstawieniu udział wezmą: Krzysztof Ścierański (wirtuoz gitary basowej, legenda polskiego jazzu, kompozytor), Marcin Jajkiewicz (wokalista jazzowo-rozrywkowy), Igor Obłoza (aktor teatralny i filmowy).
W Szafarni tradycje i wspomnienie wizyty Fryderyka Chopina kultywowane były już od pierwszych lat po II wojnie światowej. Główna działalność ośrodka to koncerty. Coroczną muzyczną kulminacją działalności ośrodka jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Pomysł konkursów narodził się w 1992 roku i wtedy odbyła się pierwsza edycja o zasięgu krajowym, kolejne konkursy miały już charakter międzynarodowy.
Działalność jednostki to także edukacja. Organizowane są warsztaty muzyczne, kursy mistrzowskie, konkursy literackie, plastyczne oraz wystawy fotograficzne i malarskie, a także przedstawienia teatralne.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)