Perła Żeliszowa idzie do remontu

Jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska, jakim jest kościół poewangelicki w Żeliszowie czeka kolejny remont. Tym razem z budżetu samorządu województwa na tę wyjątkowa świątynię przekazano 60 tys. zł. Pieniądze przeznaczone będą na remont dachu i konstrukcji budynku, znanego też pod nazwą Perła Żeliszowa.

22k

- To kolejna już dotacja z naszego budżetu. Pomagamy w przywracaniu temu niezwykłemu obiektowi życia już od kilku lat. W sumie do tej pory wsparliśmy Fundację, która opiekuje się tym kościołem, kwotą ponad 260 tys. zł – mówił marszałek Cezary Przybylski.
W 2005 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Walkę o jego przetrwanie i powrót do dawnej świetności podjęła Fundacja Twoje Dziedzictwo z Zielonki, która zajmuje się nią od 2012 roku. Pochodząca z  końca XVIII wieku świątynia, powstała zgodnie projektem Carla Gottharda Langhansa, twórcy Bramy Brandenburskiej, to wyjątkowa budowla. To jedyny w Polsce kościół, który został wybudowany na planie elipsy bez użycia gwoździ. Stawiający go budowniczowie stosowali metodę zaciosów.
Jak dotąd udało się odrestaurować  m.in. charakterystyczną kopułę Perły Żeliszowa. Jednak kościół wymaga jeszcze bardzo wiele pracy i pieniędzy. Oprócz samorządu województwa środki na remonty przekazują również prywatni darczyńcy.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)