W krainie lubelskich ryb

Rosół z karpia z zacierkami, jesiotr wędzony, tatarski sum pieczony z jarzębiną czy szczupak w śmietanie, to jedne z najsmaczniejszych dań serwowanych podczas festiwalu „W krainie lubelskich ryb”, który odbył się w Stężycy. Konkursowi kulinarnemu towarzyszyły zawody wędkarskie, wystawy sprzętu do łowienia, kiermasz ryb słodkowodnych i potraw, a także pokazy kulinarne oraz wspólne gotowanie i degustacja zupy rybnej. Słowem, wszystko, co kojarzy się z lubelskim rybactwem. A to, jak wiadomo, stoi na bardzo wysokim poziomie.

77

– Ciągle za mało mówi się o randze lubelskiej hodowli ryb, a trzeba pamiętać, że jako region jesteśmy niekwestionowanym liderem w produkcji karpia i trzecim w kraju producentem ryb w ogóle – przypomina wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta. – Nasz potencjał przejawia się też w powierzchni stawów hodowlanych. Dziewięć tysięcy hektarów lustra wody to drugi co do wielkości areał w Polsce, która, proszę zauważyć, użytkuje największe powierzchnie ziemnych stawów typu karpiowego w Unii Europejskiej. Tak więc ryba nie bez przyczyny pretenduje do miana autentycznej wizytówki naszego, bądź co bądź, śródlądowego województwa. Myślę, że nasz festiwal z powodzeniem wypełnia misję budowania marki regionu na lokalnym rybactwie – przekonuje wicemarszałek.
Co ważne, branża rybacka w naszym regionie inwestuje w produkcję poważne pieniądze. Tylko w latach 2007-2013 za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego do hodowców ryb trafiło prawie 28 milionów zł z dotacji unijnych, a z rozdania na lata 2014-2020 podpisano na razie 29 umów na łączną kwotę wsparcia ponad 5 mln zł. Gwoździem kulinarnej części programu było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę przygotowaną z wykorzystaniem ryb słodkowodnych. Jurorom przypadło do gustu wiele z proponowanych smakołyków.
Inicjatorem święta ryb jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, któremu w organizacji festiwalu pomogły: Starostwo Powiatowe w Rykach, Urząd Gminy w Stężycy, Towarzystwo Przyjaciół Stężycy, a także Polski Związek Wędkarski Okręg Lublin, Gospodarstwo Rybackie „Bełżec” oraz lokalne grupy rybackie.

Źródło: www.lubelskie.pl
(ski)