Dymarki zapłoną po raz 52.

Od ponad pięciu dekad w Nowej Słupi pod Świętym Krzyżem przez kilka sierpniowych dni można usłyszeć odgłosy walk rzymskich legionów, zobaczyć starożytnych hutników przy wytapianiu żelaza i podpatrzeć codzienny rytm życia ówczesnych mieszkańców tych ziem. Tu, na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego, odbywają się „Dymarki”. Przedsięwzięcie łączące walory edukacyjne i artystyczne, które w tym roku zaplanowano w dniach 10-12 sierpnia, jest również znakomitą okazją do zaprezentowania świętokrzyskich tradycji kulinarnych i folklorystycznych. Dymarki ” to tygiel niezapomnianych wrażeń!

11

Jak zapowiedziała w trakcie konferencji prasowej  Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektorka Biura Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, tegoroczne dymarki zainauguruje 10 sierpnia korowód, składający się z przedstawicieli organizatorów w strojach z epoki, grup rekonstrukcyjnych, mieszkańców i turystów.  
Szczegóły imprezy, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce, nakreślił Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich  w Nowej Słupi, które jest głównym organizatorem imprezy. – Niezmienny jest od ponad pół wieku istnienia „Dymarek” ich charakter edukacyjny. Prezentujemy nie tylko starożytne metody uzyskiwania żelaza, ale także codzienne życie mieszkańców tych terenów w kontekście różnych rzemiosł i kontaktów z Imperium Rzymskim. Jak dodał, w tym roku w „Dymarkach” uczestniczyć będzie rekordowa liczba grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń. – To aż 180 organizacji z Polski, Czech, Niemiec i Litwy, co pokazuje, że „Dymarki” przestały być przedsięwzięciem o skali regionalnej.
Niewątpliwą atrakcją  „Dymarek”  będzie również Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej, w trakcie którego na scenie zaprezentują się  świętokrzyskie zespoły pieśni i tańca, kapele ludowe, soliści. – Na dużej scenie, 11 i 12 sierpnia pojawią się grupy poruszające się w różnych nurtach muzycznych.
Współorganizatorem  imprezy jest samorząd województwa świętokrzyskiego. Jak podkreślił Adam Jarubas, marszałek województwa, już niedługo oblicze dymarkowego miejsca diametralnie się zmieni. – Wkrótce w tym sercu Gór Świętokrzyskich realizowane będą trzy duże projekty, współfinansowane z funduszy europejskich, środków samorządu województwa, Regionalnej Organizacji Turystycznej i budżetu gminy.  Na terenie Nowej Słupi powstaną:  Świętokrzyski Park Dziedzictwa, Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Muzeum Przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego.  Za rok, dwa lata spotkamy się już w kompletnie odmienionym miejscu – pięknym i pełnym niewyczerpanych możliwości – zaakcentował marszałek.

Źródło: www.świetokrzyskie.pro
(ski)