Opieka w zagrodzie – seniorzy polubili wieś

Pobyty dzienne w tradycyjnych gospodarstwach rolnych oraz interesujące, dostosowane do zainteresowań i potrzeb zajęcia – tak wyglądał adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Zielona opieka”, prowadzony przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalną Grupę Działania Bory Tucholskie. Trwają przygotowania do kontynuacji, nabór gospodarstw i podopiecznych jesienią. Finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego projekt, który obejmie cały region, ruszy w lutym 2019.

k88

- Zielona opieka była naprawdę strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program będzie kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Projekt „Zielona opieka” - 15 gospodarstwach opiekuńczych  w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim, z oferty których skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów zakończył. Zanim na początku przyszłego roku rozpocznie się „Opieka w zagrodzie”, tak nazywa się nowa edycja, osoby zainteresowane mogą skorzystać z możliwości, jakie dają miejsca pobytowe utworzone na potrzeby poprzedniej. Łączy się to z odpłatnością kalkulowaną za każdym razem indywidualnie. Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)