Aleksander Jagiellończyk ma pomnik w Mielniku

W ten sposób władze gminy Mielnik (woj. podlaskie) postanowiły uczcić przypadającą w tym roku rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To właśnie z postacią króla Aleksandra Jagiellończyka związane są „złote” czasy w historii Mielnika. Na uroczystości odsłonięcia pomnika obecny był m.in. marszałek Jerzy Leszczyński, władze gminy Mielnik, przedstawiciele duchowieństwa, delegacje z Litwy i Białorusi. Później Jerzy Leszczyński wziął udział w drugim dniu Muzycznych Dialogów nad Bugiem.

090

- Ten pomnik, to symbol współpracy, jedności między narodami. To tutaj podpisana została unia mielnicka – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Jerzy Leszczyński. - Dzięki temu pomnikowi bardziej pamiętać będziemy o historii Mielnika, historii woj. podlaskiego. To szczególnie ważne w tym roku, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-lecie samorządności.
Okres świetności Mielnika przypada na czasy panowania Jagiellonów. W 1486r. na zamku mielnickim przebywał Kazimierz Jagiellończyk, a w 1501 roku oczekiwał tu na koronę polską - Aleksander, wcześniej Wielki Książę Litewski. Pobyt Aleksandra okazał się bardzo ważny dla miasta. Jako jedno z pierwszych miast podlaskich Mielnik w 1501 roku otrzymał prawa miejskie magdeburskie. Tu zostają podpisane dwa ważne dokumenty: unia mielnicka i przywilej mielnicki. Aleksander na zamku mielnickim przebywał także w latach 1503 i 1504.
Również w miniony weekend w Mielniku odbyły się Muzyczne Dialogi nad Bugiem.

(opr. mk)
Źródło: www.wrotapodlasia.pl
(ski)