Honory dla rówieśników Niepodległej

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  samorząd województwa honoruje mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził m.in. mieszkanki Bydgoszczy: Alfredę Tasarek i Martę Kwaśną, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska spotkała się z mieszkankami powiatu rypińskiego: Marianną Czarnecką, Zofią Gurtatowską, Cecylią Stawicką i Bronisławą Lange. Z mieszkankami powiatu włocławskiego Heleną Przybysz i Bronisławą Zielińską spotkali się: członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny Stanisław Pawlak.

88

Marszałkowie odwiedzają „rówieśników Niepodległej” w ich domach. Każdemu zostanie wręczony wybity z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas spotkań życzą im zdrowia i kolejnych lat życia, wysłuchują także ich historii.
W województwie kujawsko-pomorskim mieszka około sto siedemdziesiąt osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. Ich dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia. W najbliższym czasie stulatków w domach rodzinnych odwiedzą samorządowcy, członkowie zarządu i radni województwa. Uhonorują ich medalami marszałka, a także przekażą najszczersze życzenia.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)