Miliony na remonty przystanków kolejowych

Samorząd województwa dolnośląskiego przekazał PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. prawie 20 mln zł na budowę nowych oraz przebudowy stacji i przystanków w Jeleniej Górze, a także we Wrocławiu.

55sk

Nowe przystanki kolejowe w Jeleniej Górze

Pomiędzy stacjami Jelenia Góra i Jelenia Góra Sobieszów częściowo przebudowane będą tory oraz zbudowane nowe perony wraz z wyposażeniem. Przebudowane zostaną także urządzenia do sterowania ruchem kolejowym i sieci trakcyjne oraz oznakowanie w obrębie stacji. Istniejące przystanki również zostaną gruntownie zmienione i odnowione. Te inwestycje to odpowiedź na gwałtowny wzrost liczby pasażerów kolei regionalnej (aż 62% wzrost liczby pasażerów w latach 2012-2016). Sukcesywnie modernizowana jest linia kolejowa nr 274 pomiędzy Wrocławiem i Jelenią Górą oraz linia 311 pomiędzy Piechowicami i Szklarską Porębą.
− Przebudowa i budowa nowych przystanków, modernizacja linii kolejowych – to wszystko wpływa na jakość usług przewozowych w naszym regionie. Poprawia się komfort i bezpieczeństwo podróżujących pociągami do pracy mieszkańców Dolnego Śląska. Zwiększa się również dostęp do kolei z punktu widzenia obsługi ruchu pozaaglomeracyjnego (wyjazdy poza Jelenią Górę), w tym ruchu turystycznego – zaznacza marszałek Cezary Przybylski. − Najbardziej racjonalnym kierunkiem rozwoju transportu publicznego jest niewątpliwie komunikacja kolejowa. Wielu mieszkańców regionu, którzy lata temu zrezygnowali z tej formy podróżowania, znów wybiera kolej, bo wygodnie, bezpiecznie, coraz szybciej i taniej. Wciąż jednak infrastruktura kolejowa wymaga sporych inwestycji – mówi Przybylski.
Wielkie znaczenie dla mieszkańców Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej będzie miała modernizacja przystanku osobowego Wrocław Muchobór. Przystanek znajduje się w ciągu linii kolejowej nr 273, jednej z najistotniejszych tras w województwie zapewniających połączenie północno-zachodnich rejonów Dolnego Śląska z Wrocławiem.  − Wrocław Muchobór to jeden z najważniejszych przystanków kolei aglomeracyjnej, obsługujący ponad 100 pociągów osobowych w ciągu doby. Dziś jest jeszcze w fatalnym stanie. W połowie przyszłego roku, po remoncie, będzie spełniał wszystkie standardy normalnego transportu kolejowego. Znaleźliśmy dodatkowe 7 mln zł w Regionalnym Programie Operacyjnym, żeby można było zrealizować tę inwestycję, po tym jak stanęła pod znakiem zapytania – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Prace zakończą się jesienią 2019 r.

Źródło: www.umwd.dolnyslask.pl
(ski)