Tysiące osób na Światowym Zjeździe Kaszubów

To był jubileuszowy Zjazd Kaszubów. Od 20 lat spotykają się w rocznicę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Gospodarzem tegorocznego święta było Luzino koło Wejherowa. Tegoroczne spotkanie Kaszubów przypadło w 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w uroczystości. Gościem honorowym był również były przewodniczący parlamentu europejskiego prof. Jerzy Buzek. Obecni też byli pomorscy samorządowcy.

1234555e

20 lat razem

Zjazd zawsze organizowany jest w innej miejscowości. Uroczystości w Luzinie k. Wejherowa rozpoczęła przed południem mszą św. w kościele pw. św. Wawrzyńca. Część Kaszubów przywiózł tradycyjnie na miejsce zjazdu pociąg Transcassubia, który wcześnie rano wyjechał z Chojnic. Po nabożeństwie odsłonięty został obelisk poświęcony prof. Gerardowi Labudzie. Historyk urodził się w Nowej Hucie koło Kartuz w 1916 r. Specjalizował się w dziejach Słowiańszczyzny Zachodniej w tym Pomorza i Kaszub.
W czasie oficjalnego otwarcia zjazdu honorowy gość prezydent Andrzej Duda dziękował Kaszubom za wszystko to, co przez wieki robili dla Rzeczypospolitej. – W waszych sercach zawsze była wielka odwaga. Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu. Życzę wam wszelkiego powodzenia, by pan Bóg miał wasze rodziny i waszą ziemię zawsze w swojej opiece. Życzę wam wszystkiego dobrego na następne 100 lat – podkreślał prezydent RP na uroczystości otwarcia Zjazdu.
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk  mówił o jedności Kaszubów. – Jedność jest bardzo ważna. Już od 20 lat Kaszubi są zjednoczeni w jednym województwie. Chcemy, aby tak zostało. Nie dzielmy Kaszubów ponownie – podkreślił marszałek Struk. – Musimy cały czas dbać o nasza kulturę i tradycję. Bardzo ważna jest również nauka języka kaszubskiego w szkołach – dodał.

Wspólne śpiewanie i piłka nożna

Na zjazd przyjechało kilka tysięcy osób. Byli goście z Kanady, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Ekwadoru.  W tym roku po raz pierwszy odbyły się Mistrzostwa Świata Kaszubskich Szóstek w Piłce Nożnej. Było też wspólne śpiewanie pieśni przez chóry kaszubskie. Tradycyjnie odbył się turniej gry w baśkę, popularną na Kaszubach grę w karty. A na scenie zaprezentowała się m.in. Weronika Korthals, zespół FUCUS oraz Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice. Na stoiskach można było spróbować przysmaków kaszubskiej kuchni, nie brakowało stoisk z rękodziełem i wyrobami rzemieślniczymi. Za rok zjazd odbędzie się w Chojnicach.

Źródło: www.pomorskie.eu
(ski)