„Berlinka” jak nowa

Zniknęły „słynne” płyty, a w ich miejsce pojawiła się nowa nawierzchnia. Przebudowano skrzyżowania, wiadukty i mosty na tzw. „berlince” czyli drodze  wojewódzkiej nr 142.

8899

Przebudowa „berlinki” lub „chociwelki” to najdroższe z tegorocznych zadań na drogach wojewódzkich realizowanych przez samorząd regionu. Szacowana na 51 mln zł inwestycja wymagała rozkruszenia betonowych płyt, z jakich wykonana była „Berlinka”. Kruszywo z „rubblizingu” wykorzystano jako podbudowę nowej drogi. Na tak przygotowanym podłożu położono nową nawierzchnię bitumiczną.
- To jedna z ważniejszych inwestycji, które realizowaliśmy w ostatnim czasie na drogach województwa zachodniopomorskiego. Odpowiadamy za 2100 km dróg w naszym regionie, są to drogi bardzo ważne, ponieważ po zjeździe z drogi krajowej pozwalają nam dotrzeć do ostatecznego miejsca naszej destynacji i na co dzień pozwalają naszym mieszkańcom komunikować się. W ubiegłej perspektywie finansowej przebudowaliśmy część tej drogi, ale to co dokonaliśmy teraz jest kluczowe - mówił podczas otwarcia marszałek Olgierd Geblewicz.
Droga była przebudowywana od marca 2017 r. na 22-kilometrowym odcinku. Znajduje się tam wiele obiektów inżynierskich: wyremontowano wiadukty oraz dwa mosty - nad rzeką Małką w pobliżu Warchlinka i nad rzeką Iną w pobliżu Sowna.  Dwa nieczynne wiadukty i jedno przęsło mostu zostały rozebrane. Przebudowane zostały również niebezpieczne skrzyżowania. Na skrzyżowaniach z drogą gminną na Strumiany i drogą gminną do Warchlina odsunięto zjazdy z wiaduktów, tak by przęsła nie przysłaniały kierowcom widoczności w momencie zjazdu na drogę nr 142.
Droga nr 142  łączy drogę ekspresową S3 z drogą krajową nr 20. Jest najbardziej wysuniętym na wschód zachodnim fragmentem tzw. "berlinki" czyli autostrady, która przed II wojną światową miała połączyć Berlin z  Królewcem.

Źródło: www.wzp.pl
(ski)