Podlaskie inwestuje w zdrowie mieszkańców

Szpitale w Kolnie, Mońkach i w Choroszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii dostaną 15,5 mln z UE na inwestycje, remonty i doposażenie placówek medycznych. Dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz przekazał, że dotacja w wysokości 3,4 mln zł uzupełni wartość zgłoszonego projektu, którego całkowita kwota wynosi 6,5 mln zł. Szpital Ogólny w Kolnie zgłosił inwestycję na kwotę blisko 4 mln zł, otrzymał 2,3 mln zł. Dyrektor szpitala w Mońkach Jarosław Pokoleńczuk powiedział, że z zaplanowanej inwestycji na blisko 3,5 mln zł szpital otrzymał prawie 3 mln zł. W imieniu zarządu województwa podlaskiego umowy na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) z przedstawicielami szpitali podpisali w poniedziałek marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku, łączna wartość inwestycji, które zrealizują placówki, to blisko 27 mln zł. 15,5 mln zł z tej kwoty to dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 z działania Infrastruktura Ochrony Zdrowia.
- Dzięki tym pieniądzom, do końca przyszłego roku poprawi się jakość usług medycznych. Są one bardzo ważne, ponieważ rozwój szpitali to poprawianie przede wszystkim jakości opieki zdrowotnej w naszych jednostkach - powiedział do przedstawicieli szpitali Jerzy Leszczyński marszałek województwa podlaskiego. - Bez zdrowych mieszkańców trudno mówić o rozwoju przedsiębiorczości, kultury, edukacji w regionie - mówił z kolei wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, dziękując przedstawicielom szpitali za przygotowanie projektów do programu. - Dzięki dofinansowaniu z RPO możemy wpływać na zwiększenie możliwości technicznych, technologicznych szpitala, na wzrost jakości urządzeń, którymi szpitale dysponują - podkreślił Żywno.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
(ski)