Polacy z Białorusi poznają Wielkopolskę

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się spotkanie w związku z wizytą 45 - osobowej grupy nauczycieli, działaczy środowisk polonijnych oraz 45- osobowej grupy dzieci i młodzieży polskiej mieszkających na terenie Białorusi. Delegacji przewodniczyła Irena Denisiewicz z ramienia Związku Polaków na Białorusi.

324444323

W spotkaniu udział wzięli m.in. hm. Tomasz Kujaczyński, komendant Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego, radni samorządu województwa, Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW oraz przedstawiciele jednostek edukacyjnych samorządu regionu.
- Bardzo się cieszę, że dostrzegam wśród was tyle młodych uśmiechniętych twarzy! Jestem przekonana, że wasze spotkanie, młodych Polaków z Wielkopolski i tych mieszkających po drugiej stronie naszej wschodniej granicy, w szczególny sposób przyczyni się do wzajemnego przezwyciężania barier językowych, nawiązania bliższych kontaktów, a także kształtowania świadomości różnorodności narodowej i regionalnej. Chciałabym, aby czas spędzony w Wielkopolsce umożliwił Wam zdobywanie nowych doświadczeń i pozwolił rozwinąć swoją wiedzę na temat naszej Ojczyzny i jej miejsca w zmieniającej się Europie – mówiła pełniąca honory gospodarza Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa.
Wizyta gości z Białorusi była elementem programu „To co nas łączy – Polska”, którego celem jest integracja i wymiana międzykulturowa nauczycieli i młodzieży polskiej poprzez zaprezentowanie historii, tradycji i kultury Rzeczypospolitej jako kraju wielu narodów oraz przedstawienie zasad funkcjonowania instytucji państwa i samorządu terytorialnego, jak też roli Polski w Europie.

Źródło: www.umww.pl
(ski)