Mural upamiętni uczestników Sierpnia ‘88

Postacie wspólnie tworzące napis „Szczecin 1988” to główny motyw muralu, który od piątku 6 lipca przypomina, że polska wolność ma swoje źródła również w Szczecinie. To hołd dla wszystkich uczestników wydarzeń sierpniowych i część organizowanych przez marszałka województwa obchodów ich 30. rocznicy.

0033333

Mural zamontowany został na specjalnym stelażu na Placu Solidarności. Będzie można go oglądać do 6 września. Wkrótce jego boki wzbogacą się o nazwiska uczestników strajków -  Chcemy wyeksponować te osoby dla historii i świadomości mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ich ówczesne decyzje, niezmiernie trudne i ryzykowne, okazały się krokiem do polskiej wolności. Warto pamiętać, że Szczecin ma swój ważny wkład w najnowszą historię Polski – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Mural nawiązuje stylistycznie do sztuki szablonowej towarzyszącej protestom społecznym w latach 80-tych. Artyści, tworząc malowidło wybrali punkt widzenia – uczestnika lub obserwatora - zwróconego w tym samym kierunku co robotnicy, zrewoltowany tłum. Nie widzimy twarzy uczestników. W ten sposób pojedynczy ludzie stają się jednym podmiotem zbiorowym. To dzieło Michała Banasika i Marcina Papisa, studenta i absolwenta prowadzonej przez dr. hab. Mariusza Warasa Pracowni Street-Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. – Przedstawiliśmy uczestników strajków, tych znanych z nazwiska, i tych anonimowych - razem złączonych wspólnym pragnieniem odzyskania niepodległości i sprzeciwem wobec autorytarnej władzy – tłumaczą artyści.  

Źródło: www.wzp.pl
(ski)