Goszczą młodą Polonię

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego są organizatorami wakacyjnego pobytu w naszym kraju studziesięcioosobowej grupy młodzieży ze środowisk polonijnych z Litwy, Ukrainy i USA. Dziewczyny i chłopcy o polskich korzeniach tradycyjnie od lat poznają latem narodową kulturę i tradycję oraz szlifują język. W środę (4 lipca) spotkali się ze stacjonującymi w Toruniu żołnierzami z USA, z którymi wspólnie świętowali amerykański Dzień Niepodległości.

091

- Od dziesięciu lat wspieramy akcje wakacyjnego pobytu dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Pomagamy w ten sposób tym młodym osobom utrzymywać kontakt z krajem i rówieśnikami z ojczyzny - mówi marszałek Piotr Całbecki.
 Młodzi ludzie z dawnych polskich Kresów Wschodnich – z Wilna (46 osób) oraz z Rudek w obwodzie lwowskim na Ukrainie (49 osób) - oraz uczniowie i uczennice Szkoły Polskiej w Houston w Teksasie (15 osób) ośmiodniowy pobyt w regionie rozpoczęli 3 lipca. W programie znalazły się między innymi zwiedzanie toruńskich zabytków, wizyta Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz wykłady o polskiej drodze do niepodległości oraz wielkich Polakach w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Goście uczestniczyli w grze miejskiej oraz grach i zabawach w toruńskim Forcie IV oraz spotkali się z przedstawicielami samorządu województwa w Urzędzie Marszałkowskim. Dodatkową atrakcją są wycieczki do Gdańska i Malborka.
 Na toruńskim poligonie grupę młodzieży podjęli stacjonujący w regionie żołnierze z amerykańskiego batalionu z Teksasu. Okazją do spotkania był obchodzony 4 lipca Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych. 1. Batalion 82. Grupy Artyleryjskiej, która jest częścią 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych stacjonuje w Toruniu w ramach operacji Atlantic Resolve (wzmocnienie obecności sił NATO w Europie).

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)