Uroczysta sesja sejmiku w Bydgoszczy

Wczoraj (7 czerwca) w Bydgoszczy odbyły się oficjalne obchody Święta Województwa. W programie uroczysta sesja sejmiku województwa w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, msza św. w intencji regionu i jego mieszkańców oraz koncert „Quo Vadis Domine” w bazylice św. Wincentego à Paulo.

- Oficjalne obchody Święta Województwa, które w tym roku odbywają się w Bydgoszczy, przypadły 7 czerwca, czyli w dniu, w którym patron województwa, św. Jana Paweł II, przed laty odwiedził Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Dlatego, co roku, po kolei w tych miastach organizujemy uroczystą sesję sejmiku województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Podczas sesji trzy bydgoszczanki urodzone w latach 1917-18 odebrały wybite specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Były to kolejne osoby, sięgające pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego, które uhonorowano z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Rówieśników niepodległej goszczono już podczas kwietniowej sesji sejmiku.
W programie sesji znalazły się także: wręczenie nagrody Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz wykład dr. hab. Zdzisława Biegańskiego z UKW  „Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego (1918-1920)”. Ponadto cztery szkoły z regionu: Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy (powiat brodnicki), Szkoła Podstawowa nr 19 im. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Fundacja Wiatrak otrzymały symboliczne insygnia województwa.
Msza święta w intencji regionu i jego mieszkańców rozpoczęła się o godzinie 16.30. Tuż po niej nastąpił koncert Piotra Rubika „Quo Vadis Domine”. Wybrzmiały najpopularniejsze pieśni z oratoriów i innych dzieł kompozytora, w tym oratorium „Santo Subito”, poświęcone pamięci Jana Pawła II. Wystąpili między innymi Mateusz Ziółko, Marta Moszczyńska i Zofia Nowakowska.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl
(ski)