Razem świętują 20 lat Świętokrzyskiego

Urząd Marszałkowski zaprasza do wspólnego świętowania 20 lat istnienia województwa świętokrzyskiego. Moc atrakcji czeka na wszystkich mieszkańców regionu, którzy zechcą spędzić piątkowe popołudnie podczas pikniku rodzinnego 8 czerwca na Placu Artystów w Kielcach, w godz. 16-20.30.

444ww

W programie zaplanowano występy artystyczne dzieci z grupy Blue Song z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Dariusz Bernatek – pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej wokalista wystąpi z recitalem piosenek Czesława Niemena, Stana Borysa i Czerwonych Gitar.
Do wspólnej zabawy zaprosi wszystkich zespół CamaSutra. To muzyczny kwartet, który tworzą  trzy  dziewczyny oraz dj. Liderką formacji jest kielczanka Małgorzata Główka, która swoją przygodę ze śpiewem zaczęła jeszcze w dzieciństwie.
Publiczność z pewnością wspaniale bawić się będzie z grupą kabaretową Letni Chamski Podryw.  To muzyczno-humorystyczna grupa z gatunku pop- hip-hop. Powstała w 2009 roku w Kielcach, a skład tworzą Maciej “Canton” Piotrowski i Dawid “Anton” Antonkiewicz.
Podczas imprezy odbywać się będą liczne konkursy z nagrodami dla  rodzin, będzie wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in. bilard nożny, dinozaur, Koziołek Matołek, Odlotowa Kapsuła 5D. Pracownicy “Wodociągów Kieleckich” częstować będą wodą z saturatora.
Panie będą mogły skorzystać z zabiegów w “strefie piękna”, którą zapewni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy: henna, regulacja brwi oraz masaż dłoni. Szkoła  zorganizuje także warsztaty plastyczne dla dzieci(m.in. kwiaty z bibuły), malowanie twarzy dzieciom, przygotuje także konkursy z ciekawymi nagrodami.
Centrum Nauki Leonardo da Vinci przygotuje specjalne stoisko naukowo – eksperymentalne, przy którym uczestnicy będą mogli wcielić się w rolę badacza i eksperymentatora. Edukatorzy Centrum przygotują na ten dzień szereg naukowych atrakcji, m.in. wystawę „Centrum Nauki w pigułce” (około 10 mobilnych mini-eksponatów), spektakularne pokazy naukowe z użyciem ciekłego azotu oraz zjawiskowe eksperymenty np. chemiczna lokomotywa, ukryte pismo, chemiczny kameleon.
Biobank Świętokrzyski przygotuje stoisko promocyjne realizowanych projektów, m.in. „Określenie stężenia witaminy D we krwi wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego”, „Określenie profilu lipidowego mieszkańców województwa świętokrzyskiego”, „Screening w kierunku choroby trzewnej grupy mieszkańców województwa świętokrzyskiego”.
Nie może zabraknąć ciekawych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania będzie weekendowy pobyt w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A., które jest  uznaną marką, rozpoznawalną we wszystkich zakątkach Polski oraz za granicą.
Będzie „Miasteczko zdrowia” z bezpłatnymi badaniami i poradami zdrowotnymi na stoiskach samorządowych jednostek ochrony zdrowia. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy zaprasza na promocyjną akcję “Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”, w ramach której specjaliści udziela wielu porad dotyczących depresji, uzależnień. Zachęcą do zdrowego stylu życia oraz przeprowadzą zajęcia z pilatesu. W cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie można zrobić badanie cytologiczne oraz nauczyć się jak samodzielnie zbadać piersi. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zapewni chętnym pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz glukozy we krwi.  Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach nauczą jak udzielać pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.
Piknik Rodzinny będzie także okazją, by dowiedzieć się czym na co dzień zajmuje się Urząd Marszałkowski i podległe mu jednostki. Swoje stoiska będą miały m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, Świętokrzyski Fundusz Poręczeniowy i Fundusz Pożyczkowy oraz Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich.

Źródło: www.świetokrzyskie.pro
(ski)